Опішнянська громада

Полтавська область, Полтавський район

ПОДОЛАННЯ СТИГМИ ТА ДИСКРИМІНАЦІЇ ВІЛ-ІНФІКОВАНИХ

Дата: 14.01.2025 13:30
Кількість переглядів: 54

 

ПОДОЛАННЯ СТИГМИ ТА ДИСКРИМІНАЦІЇ ВІЛ-ІНФІКОВАНИХ

 

Стигма – надзвичайно сильний соціальний стереотип, котрий повністю змінює відношення до інших людей і до самих себе, змушуючи відноситися до людини тільки як до носія небажаної ознаки.

У більшості випадків, пов’язаних із ВІЛ/СНІДом, стигма розвивається на основі сформованих негативних уявлень і зміцнює їх.

Дискримінація – це стигма в дії. Це ізолювання чи відторгнення людини іншими людьми, внаслідок сформованого до неї несправедливого чи принижуючого ставлення. 

У людей, що живуть з ВІЛ, стигма і дискримінація можуть спричинити депресію, втрату почуття власної цінності, навіть розпач. Причому ті, хто живе з захворюванням, не єдині, кому загрожує такий страх та упередження. Від такого самого ставлення можуть потерпати також рідні та близькі людей з ВІЛ/СНІД.

Негативне ставлення через ВІЛ-статус створює клімат, у якому люди починають більше боятися стигми і дискримінації, пов’язаної з хворобою, аніж самої хвороби. Тому шляхом просвітницьких заходів необхідно знижувати рівень стигматизації та підвищувати толерантність оточення до ВІЛ-позитивних людей. Неможливо змусити людей переглянути свої побоювання і нелогічні уявлення, але можна дати їм знання не тільки про шляхи передачі вірусу, але й про права людей, що живуть з ВІЛ/СНІДом, про групи людей уразливих до ВІЛ, і про самі поняття стигми і дискримінації у зв’язку з ВІЛ.

У статті 2-1 Кодексу законів про працю України вказано, що будь-яка дискримінація у сфері праці залежно від стану здоров’я, інвалідності, підозри, чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД заборонена.

Фактичний або приписуваний статус ВІЛ-інфікованої особи не повинен бути причиною пліток, образ, ігнорування, відмови в прийнятті на роботу, просуванні по службі, підвищенні кваліфікації, у наданні медичних, освітніх та соціальних послуг, необґрунтованого позбавлення премії, розкриття ВІЛ-позитивного статусу людини без її згоди та інше. 

Зрештою, працівника можуть несправедливо звільнити на підставі фактичного або приписуваного ВІЛ-статусу. Звільнення може бути результатом рішення, прийнятого роботодавцем, або ж працівника можуть змусити піти з роботи через стигму і дискримінацію, що створюють нестерпне для нього середовище на робочому місці (так зване вимушене звільнення за власним бажанням).

ВІЛ-інфекція не є підставою для припинення трудових відносин. Так само як і за інших обставин, ВІЛ-інфіковані та хворі на СНІД особи повинні мати змогу продовжувати виконувати доступну роботу, що відповідає їх кваліфікації і не протипоказана таким працівникам з медичної точки зору.

ВІЛ-інфекція не передається в результаті випадкових фізичних контактів і  присутність особи, яка живе з ВІЛ, не слід розглядати як небезпеку на робочому місці.

 

Головний державний інспектор

Північно-Східного міжрегіонального

управління Держпраці                                                                       Тетяна ЖОЛОБ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь