Які додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця вносяться до Кодексу законів про працю України з 27 вересня 2024 року?
Які додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця вносяться до Кодексу законів про працю України з 27 вересня 2024 року?
Законом України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань» (набуває чинності 27.09.2024) частину першої статті 40 Кодексу законів про працю України (далі – Кодекс) доповнено пунктами 13 і 14 якими встановлюються додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця, а саме:
- набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України;
- невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, організації в частині положень, передбачених частиною другою статті 142 цього Кодексу.
Статтею 142 Кодексу визначено, що трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням роботодавця і виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) на основі типових правил. У деяких галузях економіки України для окремих категорій працівників діють статути і положення про дисципліну.
В свою чергу вищезазначеним Законом вносяться доповнення до статті 142 Кодексу згідно з якими, складовою правил внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про зобов’язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.
Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим.
Запровадження нових підстав для розірвання трудового договору та уточнення правил внутрішнього трудового розпорядку є важливими кроками у підвищенні рівня відповідальності працівників за дотримання норм національної безпеки та захисту конфіденційної інформації. Ці зміни відображають сучасні виклики, з якими стикається українське суспільство, та необхідність захисту державних інтересів у контексті трудових відносин.
Нагадуємо, якщо маєте питання правового характеру, звертайтеся до фахівців Зіньківського бюро правничої допомоги: м. Зіньків, вул. Воздвиженська, 64, або за телефоном (05353)3 34 -74.
Також функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правничої допомоги - 0800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні).