Опішнянська громада

Полтавська область, Полтавський район

ПІДГОТОВКА НАСІННЯ ОЗИМИХ КУЛЬТУР ДО СІВБИ

Дата: 11.08.2023 14:42
Кількість переглядів: 361

Фото без опису

Незабаром сільгоспвиробників Полтавської області чекає посів озимих культур. Фахівці відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звертають увагу суб’єктів господарювання, які планують посів озимих культур під урожай 2024 року, що для забезпечення своєчасних дружніх сходів озимих культур необхідно використовувати сертифіковане насіння, що відповідає вимогам ДСТУ 2240-93.
Підготовка та проведення сівби озимих культур вимагає розв'язання наступних питань: стан підготовки ґрунту перед сівбою озимих культур, реалізація науково-обґрунтованих заходів та особливості вирощування озимої пшениці в екстремальних умовах, дотримання вимог до якості насіння, підбір рекомендованих сортів озимих культур для регіону.

В підвищенні врожайності озимих зернових культур, зокрема пшениці озимої, одне з чільних місць займає сорт. З метою раціонального використання сортового складу та щорічного одержання сталих врожаїв рекомендується висівати в господарствах 3–4 сорти, які відрізняються між собою біологічними і господарськими ознаками – зимостійкістю, скоростиглістю, посухостійкістю, різною реакцією на попередники, строки сівби, добрива тощо.

Обов’язковою умовою є сортозаміна у виробництві старих сортів новими, більш урожайними, з кращою якістю продукції та іншими господарсько-цінними ознаками й властивостями. Як правило, нові сорти істотно перевищують старі за врожайністю та іншими селекційно - цінними ознаками. Тому сортозміну необхідно проводити швидко, протягом одного, двох років.
В господарствах області необхідно проводити сортооновлення базовим насінням (супереліта, еліта) або сертифікованим насінням першої генерації в певні строки. Урожайність сортів залежить від дії багатьох факторів, тому завданням насінництва є збереження генетичного потенціалу продуктивності, який сорт мав при виведенні.

Готуючись до сівби, особливу увагу слід звернути на стан насіннєвого матеріалу – якість. Для сівби бажано відбирати насіння з масою 1000 зерен понад 40 грамів, рослини вирощені з такого насіння є більш стійкими і витривалими протягом усього вегетаційного періоду, у ньому міститься більше білка, фосфору, вітамінів, нікотинової кислоти, завдяки чому воно інтенсивно проростає, формує потужну кореневу систему. Крім того, крупніше насіння можна висівати глибше у вологий шар ґрунту.
Насіннєвий матеріал сільськогосподарських культур характеризується такими показниками як енергія проростання, схожість, маса 1000 насінин, вологість, чистота, наявність домішок насіння інших культур і бур’янів, зараженість хворобами та заселеність шкідниками.
В першу чергу варто звернути увагу на схожість. Адже вона вказує на кількість схожого насіння у відсотках від загальної кількості насінин і відповідає за нормальне проростання насіння та формування потрібної густоти посівів. Визначаючи основні показники, можна з точністю розрахувати норму висіву на гектар.

Важливо також визначити зараженість його хворобами і шкідниками, колір, блиск і запах. Так, втрата насінням природного кольору і блиску часто вказує на втрату схожості. Попередня перевірка насіння сільськогосподарських культур на зараженість хворобами має важливе значення, адже результати таких досліджень будуть достатньою підставою для прийняття рішення про доцільність проведення обробки насіння та підбір протруйника необхідного спектра дії.
Провести дослідження (аналізування) на посівні якості насіння можна в таких установах (лабораторіях):
- Державна установа «Полтавська обласна фітосанітарна лабораторія». Відділ визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу, розташований за адресою: м. Полтава вул. В.Козака, 1;
- Полтавська обласна філія державного підприємства «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції», яка знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Міщенка, 2;
- ТОВ «Агросерт» лабораторія знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Панянка, 48.

Основними показниками якості озимих культур є чистота насіння - не нижче 97-99% залежно від категорії, схожість - не менше 92%, або життєздатністю не нижче 95%, вологість - не вище 14,5 %. При визначенні схожості свіжозібраного насіння слід звертати увагу на післязбиральне дозрівання, яке в озимих культур може тривати до одного місяця. Тому таке насіння бажано охолодити або прогріти.

Нагадуємо споживачам, що відповідно до статті 17 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» використання для сівби/посадки насіння та/або садивного матеріалу, що не має відповідного сертифіката, забороняється.

 

За матеріалами Головного управління

Держпродспоживслужби в Полтавській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь