Опішнянська громада

Полтавська область, Полтавський район

Обережно, стеблевий метелик!

Дата: 28.06.2022 12:00
Кількість переглядів: 635

Фото без опису

За даними спеціалістів Держпродспоживслужби в Полтавській області  24 червня розпочався літ стеблевого (кукурудзяного) метелика. Комфортні температурні показники сприятимуть яйцекладці шкідника,з подальшим відродженням гусениць.

Метелик у розмаху крил 24-32 мм. Крила самок вiд блiдо-жовтого до блiдо-коричневого кольору, з буруватими тонкими кутастими лiнiями посерединi i темнiшими краями. Заднi крила жовтувато-сiрi, з свiтлiшою серединною перев'яззю. Самець з бiльш струнким тiлом, крила його темнiшi, з жовтими плямами, перев'язями та бахромою. Гусениця 20 - 25 мм, жовтувато-сiра, часто з рожевим вiдтiнком, середньоспинна смуга темна. Голова, потиличний i анальний щитки бурi. Сегменти тiла з щетинконосними бородавками. Лялечка довжиною близько 20 мм, блiдо-коричнева або буро-жовта, з видовженим заднiм кiнцем. Яйця плоскi, вiдкладаються купками, що нагадують краплi стеарину.

Розвиток

Зимують гусеницi в стернi та рештках стебел кукурудзи чи iнших рослинВони заляльковуються, вигризаючи перед тим круглi вилiтнi отвори. Метелики виходять з лялечок ,лiтають,спаровуються і  самки вiдкладають яйця, розмiщуючи їх з нижнього боку листкiв кукурудзи та iнших кормових рослин; одна самка вiдкладає вiд 250 до 1250 яєць. Залежно вiд температури повiтря через 3-14 днiв з яєць виходять гусеницi, якi швидко вгризаються в пазухи верхнiх листкiв, пiд обгортки початкiв кукурудзи та . Починаючи з третього вiку гусеницi проникають всередину стебел, нiжок початкiв та волотей, а далі у початки , де виїдають довгi звивистi ходи й камери. В пошкоджених мiсцях скупчується рудувата червоточина. Пiдгризена волоть,молодий качан ,стебло часто ламаються  і падаютьо того ж пошкоджені качани уражуються хворобами.Закінчивши живлення, гусениці залишаються в пошкодженому стеблі на зимівлю. 

Шкодочинність

Гусеницi багатоїднi, пошкоджують рослини понад 150 видiв. Великої шкоди завдають кукурудзi, просу, коноплям, хмелю, бавовнику, сої, люпину та iншим польовим культурам.

Заходи боротьби:

Для обмеження шкідливості стеблового (кукурудзяного) метелика на початку та під час масового відкладання яєць фахівці рекомендують проводити випуск трихограми з нормою 50-100 тис. самиць на гектар. Ефективність трихограми залежить від погодних умов, біологічних показників комахи, чіткого дотримання регламентів, методики та технології застосування трихограми на конкретному полі.

Знищення товстостеблих бур’янів; своєчасне і на максимально низькому зрізі збирання кукурудзи; глибока зяблева оранка з попередньою обробкою стерні дисковими боронами.У період масового відродження гусениць кукурудзяного (стеблового) метелика за перевищення економічного порога шкодочинності посіви слід обробляти інсектицидами ,які включені до «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Під час проведення захисних міроприємств слід дотримуватись вимог законодавства у сфері захисту рослин, бджільництва та з дотриманням Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

 

     Державний фіто санітарний інспектор                                Ольга  БОНДАР


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь