Опішнянська громада

Полтавська область, Полтавський район

Борщівник Сосновського – небезпечна рослина

Дата: 28.05.2021 13:19
Кількість переглядів: 893

Борщівник сосновського це - багаторічна рослина родини зонтичних. Розмножується головним чином насінням. Квітка складний зонтик,білий або зелено-жовтий.Борщівник сосновського сягає заввишки  3-ох метрів, має великі  перисті  листки  та  порожнисте стебло завтовшки до 10 см.

Батьківщиною борщівника  Сосновського є Кавказ. Завезли його в Україну після другої світової війни як одну із силосних культур,що давала таку кількість зеленої маси з гектара,як ні одна з традиційних. Також борщівник Сосновського є прекрасним медоносом. Але виявилось, що він має токсичний сік ,що викликає важкі опіки. Тваринам можна було згодовувати лише як силос – при силосуванні отрута розкладалася. Та все одно молоко від нього ставало гіркуватим. Тож від його розведення довелося відмовитися. Тому запроваджену культуру покинули напризволяще. Борщівник Сосновського чудово почувався і без особливого догляду. Рослина легко дичавіла,розсівалася насінням. І нині її отруйні зарослі стали звичайним явищем в Україні. Ця рослина зустрічається поодиноко  і в нашому районі.

            Росте переважно по берегах річок, узбіччях доріг,смітниках,занедбаних пасовищах.

  Стебла, листя і квіти борщівника містять фуранокумарини. Ці речовини різко підвищують чутливість людського організму до ультрафіолетового випромінювання. Тобто досить торкнутися до рослини чи забризкати шкіру її соком, а потім уражене місце виставити на сонце і опік вам гарантований. Реакція в результаті опіку починається не відразу, а через кілька годин. Спочатку шкіра червоніє, потім виникають біль, набряк. Зявляються пухирі, наповнені світлою рідиною. Вони можуть збільшуватися кілька днів, захоплюючі все нові і нові ділянки шкіри. Опіки отримані від цієї рослини,доволі глибокі, заживають повільно,залишаючи темні пігментні плями.Найсильніші опіки борщівник спричиняє при контакті з вологою шкірою в сонячні дні. При уражені великої ділянки тіла людину морозить ,нудить ,піднімається температура. Борщівник Сосоновського викликає і алергічні реакції. У хворих на астму він може спровокувати напад задухи.

             Якщо на шкіру потрапив сік борщівника слід серветкою чи хустинкою акуратно його увібрати  й закрити уражене місце щільною тканиною,не можна допускати контакту шкіри із світлом.Ушкоджене місце треба ретельно промити спиртом або водою з милом.

               Зважаючи на те, що ця рослина таїть небезпеку  для здоров'я людини, особливо дітей, які не можуть з усією відповідальністю оцінити ситуацію чи зорентуватися в ній, важливо систематично проводити заходи, які перешкоджали б поширенню борщівника, вести боротьбу з ним. У населених пунктах навесні на початку відростання рослин треба зрізувати основні корені на глибині 8-12 сантиметрів  та багаторазове скошування до початку цвітіння. Тобто не допускати появи квітконосів. Памятайте, що навіть на скошеній рослині насіння має здатність дозрівати.

                   Найефективніший засіб боротьби-хімічний, його слід застосовувати навесні. При появі першої розетки рослину належить обробити гербіцидами суцільної дії, а саме препаратами гліфосатної групи: раундапом у суміші з дикам бою та їх аналогами дозволених до використання в Україні згідно переліку пестицидів і агрохімікатів.

                        Памятайте, що борщівник Сосновського спричиняє опіки при контакті з людиною,сто всі роботи по його знищенню слід проводити в захисному одязі та рукавичках.

 

Державний фіто санітарний інспектор

Управління фіто санітарної безпеки Ольга Бондар


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь