Опішнянська громада

Полтавська область, Полтавський район

Борщівник Сосновського – небезпечна рослина

Дата: 28.05.2021 13:19
Кількість переглядів: 951

Фото без описуБорщівник сосновського це - багаторічна рослина родини зонтичних. Розмножується головним чином насінням. Квітка складний зонтик,білий або зелено-жовтий.Борщівник сосновського сягає заввишки  3-ох метрів, має великі  перисті  листки  та  порожнисте стебло завтовшки до 10 см.

Батьківщиною борщівника  Сосновського є Кавказ. Завезли його в Україну після другої світової війни як одну із силосних культур,що давала таку кількість зеленої маси з гектара,як ні одна з традиційних. Також борщівник Сосновського є прекрасним медоносом. Але виявилось, що він має токсичний сік ,що викликає важкі опіки. Тваринам можна було згодовувати лише як силос – при силосуванні отрута розкладалася. Та все одно молоко від нього ставало гіркуватим. Тож від його розведення довелося відмовитися. Тому запроваджену культуру покинули напризволяще. Борщівник Сосновського чудово почувався і без особливого догляду. Рослина легко дичавіла,розсівалася насінням. І нині її отруйні зарослі стали звичайним явищем в Україні. Ця рослина зустрічається поодиноко  і в нашому районі.

            Росте переважно по берегах річок, узбіччях доріг,смітниках,занедбаних пасовищах.

  Стебла, листя і квіти борщівника містять фуранокумарини. Ці речовини різко підвищують чутливість людського організму до ультрафіолетового випромінювання. Тобто досить торкнутися до рослини чи забризкати шкіру її соком, а потім уражене місце виставити на сонце і опік вам гарантований. Реакція в результаті опіку починається не відразу, а через кілька годин. Спочатку шкіра червоніє, потім виникають біль, набряк. Зявляються пухирі, наповнені світлою рідиною. Вони можуть збільшуватися кілька днів, захоплюючі все нові і нові ділянки шкіри. Опіки отримані від цієї рослини,доволі глибокі, заживають повільно,залишаючи темні пігментні плями.Найсильніші опіки борщівник спричиняє при контакті з вологою шкірою в сонячні дні. При уражені великої ділянки тіла людину морозить ,нудить ,піднімається температура. Борщівник Сосоновського викликає і алергічні реакції. У хворих на астму він може спровокувати напад задухи.

             Якщо на шкіру потрапив сік борщівника слід серветкою чи хустинкою акуратно його увібрати  й закрити уражене місце щільною тканиною,не можна допускати контакту шкіри із світлом.Ушкоджене місце треба ретельно промити спиртом або водою з милом.

               Зважаючи на те, що ця рослина таїть небезпеку  для здоров'я людини, особливо дітей, які не можуть з усією відповідальністю оцінити ситуацію чи зорентуватися в ній, важливо систематично проводити заходи, які перешкоджали б поширенню борщівника, вести боротьбу з ним. У населених пунктах навесні на початку відростання рослин треба зрізувати основні корені на глибині 8-12 сантиметрів  та багаторазове скошування до початку цвітіння. Тобто не допускати появи квітконосів. Памятайте, що навіть на скошеній рослині насіння має здатність дозрівати.

                   Найефективніший засіб боротьби-хімічний, його слід застосовувати навесні. При появі першої розетки рослину належить обробити гербіцидами суцільної дії, а саме препаратами гліфосатної групи: раундапом у суміші з дикам бою та їх аналогами дозволених до використання в Україні згідно переліку пестицидів і агрохімікатів.

                        Памятайте, що борщівник Сосновського спричиняє опіки при контакті з людиною,сто всі роботи по його знищенню слід проводити в захисному одязі та рукавичках.

 

Державний фіто санітарний інспектор

Управління фіто санітарної безпеки Ольга Бондар


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь