Опішнянська громада

Полтавська область, Полтавський район

Медичні огляди працівників: коли і кому проходити?

Дата: 29.10.2020 08:34
Кількість переглядів: 566

Фото без опису

Медичні огляди працівників: коли і кому проходити?

 

Проведення попередніх та періодичних медичних оглядів є найдоступнішим і наймасовішим заходом для забезпечення раннього виявлення загальних, професійних, інфекційних захворювань.

Відповідно до чинного законодавства України у сфері охорони здоров’я та трудового права встановлено обов’язок і порядок медичного огляду працівників, метою якого є визначення, оцінювання та фіксування стану здоров’я працівника, з’ясування можливості виконання певних трудових обов’язків та встановлення медичних протипоказань, своєчасного виявлення гострих і хронічних захворювань, а також попередження виникнення та розповсюдження інфекційних хвороб.

Статтею 169 Кодексу законів про працю України та статтею 17 Закону України «Про охорону праці» передбачається, що власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

Такі медогляди ще називають трудовими.

При визначенні того, чи потрібно тій чи іншій категорії працівників проходити медогляди, роботодавцю слід керуватися:

  • Порядком проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 246, (далі – Порядок № 246);

  • Переліком шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, під час роботи з якими обов’язкові попередній (періодичні) медичний огляд працівників (додаток 4 до Порядку № 246);

  • Переліком робіт, для виконання яких є обов’язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників (додаток 5 до Порядку № 246);

  • Переліком робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженим наказом МОЗ України та Держнаглядохоронпраці від 23.09.1994.

Нормами ст. 191 Кодексу законів про працю України та ст. 11 Закону України «Про охорону праці» усі особи молодше вісімнадцяти років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому,  до досягнення 21 року, підлягають щорічному обов'язковому медичному огляду.

Згідно зі ст. 46 Кодексу законів про працю України за роботодавцем закріплено право відсторонення працівника від роботи за умови відмови або ухилення працівником від проходження обов’язкових медичних оглядів. Роботодавець має право в установленому законом порядку притягнути працівника, який ухиляється від проходження обов’язкового медичного огляду, до дисциплінарної відповідальності, а також зобов’язаний відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати (ст. 17 ЗУ «Про охорону праці»). Отже, краще не відмовлятися від закріпленої на законодавчому рівні можливості перевірити своє здоров’я.

Медичні огляди поділяються на:

- попередні (при прийнятті на роботу);

- періодичні (протягом трудової діяльності);

- позачергові (за ініціативною роботодавця чи працівника);

- щорічні (для осіб до 21 року).

Попередній медичний огляд проводиться під час прийняття на роботу з метою визначення стану здоров’я працівника і реєстрації вихідних об’єктивних показників здоров’я та можливості виконання без погіршення стану здоров’я професійних обов’язків в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу; виявлення професійних захворювань (отруєнь), що виникли раніше під час роботи на попередніх виробництвах, та попередження виробничо зумовлених і професійних захворювань (отруєнь).

Періодичні медичні огляди проводяться з метою:

- своєчасного виявлення ранніх ознак гострих і хронічних професійних захворювань (отруєнь), загальних та виробничо зумовлених захворювань у працівників;

- забезпечення динамічного спостереження за станом здоров’я працівників в умовах дії шкідливих та небезпечних виробничих факторів і трудового процесу;

- вирішення питання щодо можливості працівника продовжувати роботу в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних виробничих факторів і трудового процесу;

- розробки індивідуальних та групових закладів охорони здоров’я та реабілітаційних заходів працівникам, що віднесені за результатами медичного огляду до групи ризику;

- проведення відповідних оздоровчих заходів.

Позачерговий медичний огляд працівників проводиться або за заявою працівника, якщо він вважає, що погіршення стану його здоров’я пов’язане з умовами праці, або за ініціативою роботодавця, якщо стан здоров’я працівника не дає змоги йому виконувати свої трудові обов’язки.

Водії транспортних засобів проходять медогляди відповідно до спеціального Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом МОЗ України і МВС України від 31.01.2013 № 65/80.

Санітарне законодавство зобов’язує проходити так званий профілактичний медичний огляд працівників, чия професійна або інша діяльність пов’язана з обслуговуванням населення і може спричинити поширення інфекційних захворювань (Наказ Міністерства охорони здоров’я № 280 від 23.07.2002).

Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких зобов’язані проходити профілактичний медичний огляд, затверджено постановою КМУ від 23.05.2001 № 559.

Крім того, окремі категорії працівників повинні в обов’язковому порядку проходити попередні та періодичні наркологічні і психіатричні огляди.

Перелік медичних психіатричних протипоказань для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), а також Порядок проведення обов’язкових психіатричних оглядів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2000 № 1465.

Перелік професій і видів діяльності, для яких є обов’язковими попередній і періодичний наркологічні огляди, затверджено постановою КМУ від 06.11.1997                1238. Цим же документом визначено порядок проведення таких медоглядів.

Бережіть своє життя і здоров’я!

Страховий експерт з охорони праці Диканського відділення

управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області Тобота С.П.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь